Prohledat tento blog

11.05.13

Exotický jehličnan pomáhá ničit nádorové buňky - Akademie věd ČR

Cephalotaxus harringtonia
Cephalotaxus harringtonia (Photo credit: Wikipedia)
Exotický jehličnan pomáhá ničit nádorové buňky - Akademie věd ČR

Zdroj: - Akademie věd ČR

poznámky 
  • TRAIL protein (TNF-related apoptosis-inducing ligand) patří do rodiny proteinů ( TNF alfa), které po navázání na příslušný receptor na povrchu buňky spouštějí složitou signální dráhu vedoucí k programované buněčné smrti, apoptóze. Přirozeně se vyskytuje v organismu a podílí se mimo jiné i na protinádorové imunitě, likvidaci nádorů v jejich rané fázi. Může se vázat na dva typy receptorů, na pro-apoptotické, z nichž pak signál vede k buněčné smrti, a na anti-apoptotické, které apoptotickou signální dráhu naopak zablokují téměř okamžitě po navázání TRAILu. Citlivost buněk vůči TRAILu je dána především přítomností a vzájemným poměrem těchto receptorů na povrchu buněk. Jeho schopnost zabíjet je regulována i křehkou rovnováhou mezi pro- a anti-apoptotickými proteiny uvnitř buňky.
  • posílení TRAIL proteinu lze homoharringtoninem (HHT). Jde o alkaloid, který pochází z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Peritoneal cancer index

Poznámky používá se k hodnocení rozsahu postižení peritoneální dutiny nádorem COLOPEC klinická studie kolorektální karcino...